szkolajutra.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Stłuszczenie watroby

Email Drukuj PDF

 

Stłuszczenie wątroby

- choroba często wiązana pzrez osoby niedoświadczone z nadużywaniem alkoholu, ale jednak jak wiadomo już, przyczynami stłuszczenia wątroby mogą być inne zachowania i tryb zycia. Stłuszczenie watroby, czym się charakteryzuje? Otóż - odkładaniem tłuszczu w wątrobie. Wątroba w wyniku tej chroby powiększa się, a w przypadku większego zaniedbania może dojść nawet do poważniejszych powikłań zdrowotnych, takich jak zapalenie wątroby czy nawet marskość (z tego powodu stłuszczenie watroby wiązane jest z nadużywaniem alkoholu). Stłuszczenie watroby dosięga w przeważającej liczbie przypadków osoby mające problemy alkoholem, zbyt otyłe, albo też za zdiagnozowaną chorbą cukrzycą II stopnia. Zwykle wyróżnia się 2 rodzaje stłuszczenia wątroby: - niealkoholowe stłuszczenie wątroby, - alkoholowe stłuszczenie wątroby,

 

Objawy stłuszczenia wątroby

 

Niestety stłuszczenie wątroby zwykle przebiega bezobjawowo, co przyczynia się do wielu powikłąń pacjentów nieświadomych swych dolegliwści. Czasami dochodzi jednak do następujących objawów jak na przykłąd: •złe samopoczucie organizmu, •zmęczenie i osłabienie pacjenta chorego, •bule z prawej strony i w prawym podżebrzu, •kłopoty ze snem.

 

Zaniedbanie wątroby oraz objawów stłuszczenia watroby, może doprowadzić do wielu powikłąń, taki jak, np.: marskość wątroby i włóknienie watroby, zapalenie tego narządu a nawet raka wątroby.

 

Stłuszczenie wątroby jest w pełni odwracalną dolegliwością, pod warunkiem jednak natychmiastowego zmiany trybu życia i przyzwyczajeń żywieniowych. Jeżeli stłuszczenie jest wynikiem zbyt duzego nadużywania napojów alkoholowych – należy bezwzględnie odstawić wszelki trunki.

 

Jeśli chodzi o niealkoholowe stłuszczenie watroby, to najlepszym rozwiazaniem jest schudniecie i pzrejście na dietę z większą ilością warzyw i owoców. Jeśli pacjent choruje równolegle na inne choroby, np. wzw, czy cukrzyca, należy bezwzględnie leczyć te dolegliwosci, to pomaga walczyć równierz z stłuszczeniem watroby. Proces leczenia wątroby ze stłuszczenia można przyspieszyć i polepszyć jego efektywność przez zastosowanie ziół i naturalnych preparatów. Szczególnie polecany jest w tym przypadku ortopest plamisty, który regeneruje uszkodzoną wątrobe.